Czytasz
Freeshop Latawiec niesie ważną pomoc uchodźcom [WYWIAD]

Freeshop Latawiec niesie ważną pomoc uchodźcom [WYWIAD]

Freeshop Latawiec to miejsce, w którym potrzebujące osoby w kryzysie uchodźczym mogą otrzymać pomoc materialną.

Jest to przestrzeń, gdzie uchodźcy i uchodźczynie mogą samodzielnie wybrać, przymierzyć i zabrać odzież, której potrzebują dla siebie lub dla swoich dzieci.Mogą również dostać artykuły higieniczne pierwszej potrzeby oraz suchą żywność. Poza darami rzeczowymi, do Latawca można przyjść też na kawę, herbatę, zjeść ciepły lunch i odpocząć.

freeshop latawiec

Freeshop to oddolna inicjatywa społeczna, którą rozpoczęły cztery prywatne i niezrzeszone osoby: Basia, Kasia, Tomek i Alicja. Potem dzięki ogromnej chęci niesienia pomocy zgłosiło się do nas bardzo dużo osób na wolontariat.

W pierwszych dniach wojny najbardziej potrzebną pomocą była ta na tu i teraz, dlatego początkowo skupiliśmy się na przygotowywaniu paczek dla osób, które właśnie przyjechały z granicy do Warszawy. Bardzo szybko okazało się, że skala pomocy jest dużo większa, dlatego chcieliśmy znaleźć przestrzeń, w której będziemy mogli oferować ludziom pomoc dostosowaną do ich potrzeb.

freeshop latawiec

Najważniejszym celem naszej inicjatywy jest stworzenie przestrzeni, w której osoby uchodźcze będą czuły się komfortowo i bezpiecznie. Każdy regał jest opisany w czterech językach, a większość naszych wolontariuszy mówi po ukraińsku, rosyjsku i angielsku, dzięki temu znikają problemy komunikacyjne, a nasi goście mogą swobodnie powiedzieć o swoich potrzebach. Obecnie najwięcej trafia do nas Ukraińców, ale chcemy zaznaczyć, że jesteśmy otwarci dla wszystkich uchodźców w potrzebie. Staramy się stworzyć przyjazną atmosferę. Mamy nadzieję, że każdy z naszych gości poczuje się tutaj dobrze.

freeshop latawiec

Zadaliśmy kilka pytań zaangażowanym w projekt.

Skąd pomysł na tę inicjatywę?

Pomysł zrodził się z potrzeby. Na początku robiliśmy paczki, ale szybko okazało się, że dobieranie komuś garderoby nie jest wcale takie proste ani skuteczne – ciężko decydować za kogoś w co ma się ubrać. Dlatego chcieliśmy zorganizować przestrzeń, w której damy wybór.

Sprawdź też
ukraińska artystka

Dlaczego jest tak ważna?

Uważamy, że jest to podstawowa potrzeba aby czuć się dobrze we własnych ciuchach. Dlatego Freeshop miał od początku działalności dawać możliwość poczucia jakiejś odrobiny normalności, wybrania i przymierzenia odzieży, wypicia kawy czy po prostu rozmowy.

W jaki sposób można Was wspomóc?

Wspomóc można nas wszystkim, co znajdziecie na liście freeshopowych potrzeb pod tym linkiem oraz udostępnianiem naszego profilu na Instagramie @freeshop_latawiec.

Darmowe zajęcia i lekcje dla dzieci z Ukrainy – Going. з дітьми

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone