Czytasz teraz
Jak żyć długo i szczęśliwie? Trzeba przeprowadzić się do Skandynawii
Kultura

Jak żyć długo i szczęśliwie? Trzeba przeprowadzić się do Skandynawii

żyć długo i szczęśliwie

Jak co roku obywatele świata otrzymali ranking państw, w których żyje się najlepiej. Chyba nikt nie jest zaskoczony, że kraje nordyckie wciąż są na prowadzeniu.

Żyć długo i szczęśliwie, czyli chłód i radość

Głównym wskaźnikiem szczęścia nie jest słoneczna pogoda. Okazuje się, że przy zapewnieniu wielu innych potrzeb nawet najmroźniejsza temperatura i najpochmurniejsze niebo nie wydają się tak straszne. Mieszkańcy Finlandii po raz kolejny udowadniają, że da się być szczęśliwym mimo niedogodnych warunków atmosferycznych.

Co w takim razie liczy się dla osób biorących udział w ankiecie? Wygląda na to, że ludzie cenią sobie niski próg kradzieży, wzajemną pomoc ze strony innych obywateli czy wysoką jakość edukacji i opieki zdrowotnej. Tym wszystkim mogą się cieszyć obywatele Finlandii. Warto jednak podkreślić, że nie jest to jedyny kraj nordycki, którego mieszkańcy wskazują na wysoką jakość życia. W pierwszej dziesiątce zestawienia najszczęśliwszych państw znajdują się również Dania, Islandia, Szwecja i Norwegia. Raport powstaje na podstawie sześciu kluczowych czynników, wśród których znajdują się: PKB na mieszkańca, wsparcie społeczne, a także kwestie związane z korupcją, długością życia, wolnością i hojnością.

Poznaliśmy najbardziej przyszłościowe miasta w Europie. Jest i Polska!

Amerykański sen – a raczej jego brak

Niestety nie mamy pozytywnych wiadomości dla osób marzących o życiu w Stanach Zjednoczonych. Poziom szczęścia mieszkańców USA, jest tak niski, że kraj nie znalazł się nawet w pierwszej 20. Jak widać różnorodna kultura, ikoniczne miasta czy rozwinięta technologia nie gwarantują osiągnięcia pełni radości z życia.

Zobacz również
Papugi

Co ciekawe, na piątym miejscu w rankingu znalazł się Izrael. W obliczu tamtejszej sytuacji politycznej może być to szczególnie szokujące, jednak twórcy zestawienia informują, że bazują na danych z okresu 2021-2023, więc sytuacje związane z konfliktami zbrojnymi lub klęskami żywiołowymi mogą nie mieć aż takiego wpływu na wynik badania. Wśród krajów, w których odnotowano najgorszą jakość życia, znajduje się chociażby Afganistan, który ponownie zamyka ranking, a na dole tabeli są Liban, Kongo czy Sierra Leone.

Copyright © Going. 2024 • Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry strony