Czytasz teraz
#6 Kultura w domu: HER Docs online, teatr na Zoomie i Nagrobki w sieci
Polecamy

#6 Kultura w domu: HER Docs online, teatr na Zoomie i Nagrobki w sieci

Nagrobki, mat. promocyjne

Robert Makłowicz w nowej odsłonie, koncert duetu Nagrobki, a może produkcje najciekawszych dokumentalistek w ramach HER Docs online? Redakcja Going. wybrała dla Was najbardziej interesujące wydarzenia kulturalne w sieci.

Nowy Teatr testuje spektakl na platformie Zoom, a uwielbiany krytyk kulinarny Robert Makłowicz łączy siły z Klubem Komediowym – pandemia przyniosła nam wiele pionierskich rozwiązań i zaskakujących współprac. Sprawdźcie, jak Internet wykorzystują artyści_stki, dziennikarze_ki, publicyści_stki, aktorzy_ki, DJ-e i DJ-ki, pisarze_ki.

21-25.11 | HER Docs online – filmy

HER Docs to kolejna filmowa inicjatywa, która podczas pandemii testuje odsłonę online. W ramach pierwszej edycji festiwalu w marcu tego roku, poza projekcjami świetnych filmów dokumentalnych, w salach warszawskiej Kinoteki mieliśmy okazję porozmawiać z ich twórczyniami. Na jesieni, podczas odsłony online, obejrzymy 5 filmów – niektóre z nich prezentowane były stacjonarnie na wiosnę. Każda produkcja to zupełnie inna, personalna historia osadzona na innej szerokości geograficznej. Wraz z HER Docs, nie ruszając się z domu, pojedziemy do Berlina, Rwandy, Korei Południowej, Iranu czy na Antypody. Wszystkie filmy łączy ogromna siła bohaterek konfrontujących się z ograniczeniami różnego rodzaju systemów – politycznych, kulturalnych, społecznych czy ekonomicznych.

Jednym z dokumentów pokazywanych w ramach odsłony online HER Docs jest obraz Ewa nie chce spać w reżyserii Pii Hellenthal. Jego bohaterka Eva Collé utrzymuje się z pracy seksualnej. Jest anarchistką i lesbijką, pisze wiersze i zajmuje się modelingiem. Przełomowy dla Evy okazuje się wyjazd do Berlina – bohaterka całkowicie odrzuca swoją dotychczasową tożsamość, parę lat później dokonując coming outu jako osoba transpłciowa. Film dostał nagrody m.in. na Berlinale, Hot Docs Toronto, CPH:DOX (Wyróżnienie Specjalne), DOK.fest München, frame[o]ut Film Festival, Dokufest czy Sarajevo Film Festival. Był też w oficjalnej selekcji Millennium Docs Against Gravity Film Festival.

Te i inne historie zobaczycie do 25 listopada na platformie onestage.pl. [DL]

24.11 | Kierunek – Białoruś – spotkanie

mat. promocyjne

Kierunek – Białoruś to nowy cykl wydarzeń organizowany przez Nowy Teatr, który poświęcony jest sytuacji w Białorusi, gdzie od sierpnia trwają protesty przeciwko reżimowi Aleksandra Łukaszenki. Głównym celem spotkań jest wyrażenie naszej solidarność z Białorusinami. Zaproszeni polscy oraz białoruscy artyści porozmawiają o o białoruskim społeczeństwie obywatelskim, środowisku artystycznym popierającym protesty oraz reakcji świata, w tym Polski, na łamanie praw człowieka w Białorusi. Po pierwszej części z reżyserem Iwanem Wyrypajewem i białoruską producentką teatralną Maryną Dashuk, które odbyło się w języku rosyjskim, drugie spotkanie będzie po polsku. Tym razem będziemy mieli okazję posłuchać polsko-białoruskiej aktywistki i artystki intermedialnej Janę Shostak oraz redaktora naczelnego „Krytyki Politycznej” Sławomira Sierakowskiego. Rozmowę poprowadzi ukraiński dziennikarz Żenia Klimakin. Transmisja spotkania odbędzie się 24 listopada o godzinie 18:00 na Facebooku Nowego Teatru. [KP]

25.11 | Premiery online Empiku – Małgorzata Halber, Olga Drenda – spotkanie

Olga Drenda, fot. Kamila Wyroślak

Kolejny tydzień i kolejne wydarzenie w ramach Premiery online, czyli internetowych spotkań z pisarzami organizowanych przez Empik. Tym razem będziemy mogli posłuchać o świeżutkiej Książce o miłości Małgorzaty Halber i Olgi Drendy. Pierwsza, skupiona na emocjach, o których zawsze mówi z niesamowitą odwagą, druga z analitycznym podejściem i skrupulatnością – obie rozmawiają o temacie uniersalnym dla nas wszystkich, a jest nim miłość. Esej napisany w formie dialogu nie jest literacką codziennością, więc warto sięgnąć po książkę dziewczyn i sprawdzić tę rzadko spotykaną formułę. A może to doskonała okazja, by zadać sobie nurtujące nas pytania dotyczące naszych własnych emocji i uczuć? Przy okazji polecamy internetową działalność autorek na portalach społecznościowych. [IK]

27.11 | Klub Komediowy & Robert Makłowicz – show

Robert Makłowicz opowiada o północnowłoskich specjałach i weneckim karnawale, źródło: Facebook

Makłowicz – kulinarna telewizyjna ikona – połączy siły z warszawskim Klubem Komediowym w trakcie wyjątkowego wirtualnego show, w którym usłyszymy garść soczystych anegdot! Przez blisko 20 lat oglądaliśmy go w Telewizji Polskiej i odkrywaliśmy z nim kulinarne zakątki całego świata. Wraz z charyzmatycznym kucharzem, publicystą, podróżnikiem poznawaliśmy rozmaite historie w ramach programów takich jak Podróże kulinarne Roberta MakłowiczaMakłowicz w podróży czy Makłowicz w drodze. Globtroter, kucharz i krytyk kulinarny ma na swoim koncie 13 książek, a ostatnio ruszył ze swoim autorskim kanałem na Youtubie oraz cotygodniową audycją w Newonce.radio. Specjalnie dla Klubu Komediowego Makłowicz przygotuje parę kilkominutowych filmików, do których aktorzy zagrają kilka improwizowanych scen w formie komentarza. Treść nagrań aktorzy poznają dopiero w trakcie spektaklu – w tym samym czasie, co widzowie. Spektakl, dostępny za niewielką opłatą, będzie streamowany w nadchodzący piątek 27 listopada o godzinie 21:00. [KP]

28.11 | ENERGIA DŹWIĘKU online: NAGROBKI – koncert

Zjawisko przenoszenia artystycznych inicjatyw do sieci stało się już codziennością. Słusznie, w końcu sztuka jest ważną częścią naszego życia. Sami sztukę kochamy, toteż ucieszyła nas wiadomość o kolejnym projekcie, który nie zdał broni przed pandemicznym najeźdzcą i podjął trudy przystosowania się do obecnej sytuacji. Mowa o Wrocławskiej Energii Dźwięku, w ramach której zaproszeni zostali najważniejsi rodzimi artyści szeroko pojętej sceny alternatywnej. Line-up’y poprzednich edycji zasilili chociażby Trupa Trupa, Syny, Księżyć, RSS Boys czy Gaba Kulka. Mówimy tu oczywiście tylko o rodakach, bo świetnych nazwisk spoza granic Polski również nie brakuje. Ale nie dajmy się wciągnąć w rozważania o przeszłości. Jaki koncert czeka nas w tym tygodniu? Cykl koncertów 28.11 otworzy zespół Nagrobki, który na Energii Dźwięku wystąpi już drugi raz. Nagrobki występowały na największych festiwalach, takich jak Open’er Festival, Tauron Nowa Muzyka, Off Festival i Unsound oraz jako support dla Jacka White’a na Jego poznańskim koncercie. Stylistycznie mamy do czynienia z autorską mieszkanką gitarowego noizu, folku, zimnej fali, big beatu i black metalu. Jeśli chodzi o treść, to jak można domyślić się z nazwy grupy, usłyszycie sporo o przemijaniu, śmierci i odchodzeniu. Kolejnymi artystami wydarzenia będą Ukryte Zalety Systemu, D I D, Alles, Pin Park i Psychogeografia. Wszystkie koncerty będą nieodpłatne i dostępne na kanale Vimeo (pod adresem https://vimeo.com/industrialart) oraz na stronie https://industrialart.eu/wideo. [KK]

28.11 | holoputi e-riot sound – impreza

Caroll, mat. promocyjne

Po sukcesie październikowego streamu holoputi aprueba!, który stanowił wyraz wsparcia dla referendum konstytucyjnego w Chile, nadszedł czas na powtórkę. Tym razem organizatorzy przyjrzą się łamaniu praw człowieka i faszyzacji społeczeństw na świecie. Zróżnicowana grupa artystów stworzy audiowizualne doświadczenie, poprzez które wyrazi swój głos w tej debacie, czyli przede wszystkim swoją niezgodę na marginalizację i wykluczenie. Tworząc bezpieczną wirtualną platformę, umożliwią połączenie między rozproszonymi podmiotami, które dzięki temu będą mogły odzyskać lub umocnić poczucie wspólnoty poprzez muzykę i sztukę – dotyczy to zarówno osób zaangażowanych w e-riot sound jak i odbiorców projektu. W gronie zaangażowanych twórców/twórczyń znajdą się m.in. didżeje/didżejki: maxicat z Chile, producentka i raperka Asbo Airlines, twórczyni cyfrowa Carollė czy artystka dźwiękowa i perfomerka Edka Jarząb. Stream będzie dostępny na Mixcloudzie. [JG]

29.11 | Enter Full Screen – teatr

Reżyser Wojtek Ziemilski zaprasza nas do wejścia w ekran rozszerzony – na wirtualnej platformie Zoom skonfrontujemy się z jak najbardziej realnymi problemami współczesności. Spektakl odnosi się m.in. do dyskryminacji środowisk LGBT+, skupiając się na kwestii reagowania – zarówno tego w „prawdziwym życiu”, jak i za pośrednictwem ekranów. Zoom staje się nową rzeczywistością, w której próbujemy zmieścić nasze przekonania, światopogląd, emocje. Jako substytut relacji na żywo – w świecie materialnym – może stanowić barierę, ale nie oznacza, że relacja nie została nawiązana. W końcu w świecie pandemicznym coraz bardziej musimy przyzwyczajać się do ekranów, które pośredniczą w naszym dostępie do rzeczywistości. A może rzeczywistość desktopów to już ta pełnoprawna rzeczywistość? 

Spektakl Enter Full Screen skupia się na różnego rodzaju formach wykluczenia i dyskryminacji z flagą Unii Europejskiej w tle. Na eksperymentalny internetowy teatr składają się ekrany 6 aktorów nadających z różnych stron świata, prosto z własnych mieszkań. Dodajmy do tego domową scenografię, filtry i muzykę od Wojciecha Pustoły. Całość tworzy oniryczny wielogłos, który wybrzmiewa transmitowany w abstrakcyjnej, wirtualnej przestrzeni Internetu. Enter Full Screen może być inspirujące jako próba poszukiwania nowego teatralnego języka. 

Zobacz również
Lado w Mieście 2024

Przestaliśmy sobie zadawać pytanie, czym to jest – spektaklem, filmem, wydarzeniem, spotkaniem… Jednoczy nas czas, akcja i zoomowe miejsce. Więc chyba jednak teatr – mówi reżyser w Vogue Poland.   

Spektakl powstał w ramach projektu European Ensemble
Koprodukcja teatrów: Schauspiel Stuttgart, Nowy Teatr, Zagreb Youth Theatre (Zagrebačko kazalište mladih). [MS]

Wydarzenia wybierali dla Was i opisywali: Jagoda Gawliczek, Dymitr Liziniewicz, Milena Soporowska, Igor Kozak i Kacper Pliżga.

Copyright © Going. 2024 • Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry strony