Czytasz
Żywiołowy przewodnik po MAYDAY 2021

Żywiołowy przewodnik po MAYDAY 2021

21. edycja MAYDAY odbędzie się już 10 listopada. Tegoroczną odsłonę imprezy promuje motyw past present future. Na trzech scenach ponownie zagości prawdziwe, soczyste i ponadczasowe techno z niepowtarzalną oprawą wizualną. Z tej okazji przygotowaliśmy dla Was wyjątkowy przewodnik, który pomoże Wam wybrać najbardziej dopasowane występy.

Ziemia

Znak ziemi to stabilność i solidność. Pod ten żywioł można przyporządkować zodiakowe Byki, Panny i Koziorożce. W tej kategorii szukamy zatem DJ-ów i artystów, którzy lubują się w mocno jednolitym i spójnym brzmieniu. To postaci, które eksplorują najmniejsze niuanse konkretnego gatunku muzycznego lub sonicznego rozwiązania. Kogo można zatem przypisać do tej grupy?

Z pewnością do tej selekcje kwalifikuje się Chris Liebing. To prawdziwy specjalista od surowego techno generującego potężną energię. Na jego setach ciężko ustać w miejscu. Mocarne dźwięki stopy porywają nasze ciało do tańca, a masywny bass wgniata w ziemię. Chris Liebing to jeden z tych DJ-ów, który jest w stanie zapewnić tańczącym niezwykle intensywną sesję cardio na parkiecie. Podobną zasadę wyznaje Kobosil, którego bezkompromisowy styl daje prawdziwy wycisk.

Powietrze

Znak powietrza wiąże się z brakiem ograniczeń i granic. Osoby spod tego znaku cechuje nieprzewidywalność i nieszablonowość przy czym nie braknie im ugodowości i umiejętności dopasowywania się do innych. Przekładając to na muzykę, można stwierdzić, że powietrze reprezentuje artystów, którzy kierują się eklektycznością i mieszaniem różnych muzycznych gatunków.

Do takich postaci zalicza się z pewnością Sven Väth, czyli żywa legenda muzyki techno. Swoją karierę za deckami rozpoczął już w 1982 (!) roku, od tego momentu rok w rok pojawia się na największych festiwalach elektronicznych na całym świecie. W swoich setach miesza melodyjny house z mocnym electro i techno, choć potrafi też zaskoczyć trance’owymi szlagierami. Väth to reprezentant starej szkoły grania z winyli, jego styl odznacza się długimi przejściami i minimalizmem w kwestii korzystania z efektów.

Nie inaczej jest w przypadku twórczości Recondite’a. Ten pochodzący z Niemiec producent od lat zachwyca swoimi niezwykle nowatorskim podejściem do tworzenia muzyki. Potrafi stąpać po najbardziej wymagających gatunkach unikając przy tym potknięć. Słynie z występów live, w których prezentuje swoje autorskie dzieła w niezwykle spójnej i przemyślanej formie.

WODA

Żywioł wody cechuje – a jakże! – płynność. Namysł nad światem w wydaniu wodnym nie jest oparty na drobiazgowej analizie. Ważniejsza jest łączność z własną wrażliwością, a wnioski, do których dochodzi się w procesie, nie próbują spełniać warunku obiektywności. To dusze pełne niepokoju, poszukujące i zmienne. Sety didżejskie osób związanych z tym żywiołem są gwarantem wyjątkowej emocjonalnej podróży. Zarówno wśród artystów, jak i słuchaczy panuje zazwyczaj przekonanie, że muzyczne spotkanie może być wszystkim – byleby z dala od banału i nudy. 

W line-upie MAYDAY namierzyliśmy co najmniej 3 osoby, urodzone pod wodnymi znakami zodiaku. Joris Voorn – holenderski producent mieszkający w Amsterdamie – to Ryby. Swoją miłość do house’u i techno uzupełnia pasją dla sztuki współczesnej, fotografii i architektury. Dba o wszystkie elementy swojej artystycznej obecności, płynnie przechodząc pomiędzy dziedzinami. 

Skorpionka Klaudia Gawlas łączy niezwykłą muzyczną precyzję z ciągłym poszukiwaniem nowości na scenie techno. Nie poprzestaje na porywaniu nas do tańca swoimi energetycznymi setami – produkuje również własną muzykę. Charlotte de Witte – belgijski Rak – nie stroni od agresywnych minimali, a jej muzyczne szczypce zawsze są gotowe do ataku na nasze bębenki. 

Sprawdź też

OGIEŃ

Ogień to festiwalowy pewniak. Osoby urodzone w znakach zodiaku związanych z tym żywiołem – Barany, Lwy i Strzelce – nie biorą jeńców. Kiedy znajdują się sytuacjach towarzyskich podążają za swoim instynktem. Chcą być w centrum uwagi i uważają, że ta atencja zwyczajnie się im należy. Warto dać się porwać na imprezę w ich towarzystwie – ich bogate osobowości rozpalą każdą sytuację. I parkiet. 

Czy kogokolwiek dziwi, że sztandarowy mayday’owy artysta – WestBam – jest zodiakalnym ogniem? My nie spodziewaliśmy się niczego innego – to urodzona gwiazda, osoba porywająca tłumy, prawdziwa legenda sceny klubowej. Dzięki niemu w 1991 roku odbył się pierwszy festiwal z cyklu Mayday

Gwarantem energii, która niczym ogień zawłaszczy sobie całą przestrzeń i nie wypuści nas ze swoich objęć do samego końca – będzie też występ Friends of MAYDAY. Mieszany skład artystów, którzy przez lata byli związani z wydarzeniem, wspólnie zadba o to, by nikt na terenie katowickiego Spodka nie pozostał w bezruchu.

Bilety na MAYDAY 2021