Czytasz
Pięć filmów, które chcemy zobaczyć na Millennium Docs Against Gravity

Pięć filmów, które chcemy zobaczyć na Millennium Docs Against Gravity

Millenium Docs Against Gravity

Pięć kin, dziewięć dni wypełnionych filmami o najbardziej aktualnych problemach współczesnego świata i ponad osiemdziesiąt gwiazd kina dokumentalnego. To oznacza tylko jedno – startuje 16. edycja Millennium Docs Against Gravity w Warszawie.

10 maja rozpoczyna się największe święto kina dokumentalnego w Polsce. Mowa oczywiście o Millennium Docs Against Gravity, na który każdego roku czekamy z niecierpliwością. To wydarzenie ważne nie tylko dla zapalonych kinomaniaków, ale dla każdego, kto interesuje się otaczającą nas rzeczywistością. Największą siłą MDAG jest bowiem naprawdę szeroki wachlarz tematyczny – nie bez przyczyny hasło tegorocznej, szesnastej już edycji brzmi: “Zobacz, czy rozumiesz świat, i czy świat rozumie ciebie.”

Namiastką tej różnorodności jest przygotowane przez nas zestawienie filmowych pozycji, które według nas warto zobaczyć podczas tegorocznej edycji wydarzenia. I choć nie było łatwo wybrać zaledwie pięć tytułów, oto produkcje udowadniające, że na Millennium Docs Against Gravity każdy znajdzie coś dla siebie. Po więcej informacji zajrzyjcie do naszej dedykowanej aplikacji MDAG!

Antropocen: epoka człowieka

Film ważny i zdecydowanie potrzebny. W obliczu zmian klimatycznych, z którymi mamy obecnie do czynienia, a których tak wielu stara się nie widzieć lub wprost je neguje – uświadamia, jak wielka jest skala ludzkiej ingerencji w krajobraz naszej planety. To dowód potęgi, jaką dzięki rozwojowi technologii osiągnęliśmy, a która może okazać się dla nas totalnie zgubna. Film był kręcony przez cztery lata z wykorzystaniem najnowocześniejszego sprzętu i dokumentuje formy dominacji człowieka nad Ziemią. Stara się również odpowiedzieć na pytanie, czy jesteśmy w stanie całkowicie uśmiercić naturę. Pozycja zdecydowanie obowiązkowa.

Cała przyjemność po stronie kobiet

Temat kobiet, ich praw czy znaczenia w życiu publicznym jest już od pewnego czasu obiektem burzliwych dyskusji. Girl power – hasło tak często używane, wykrzykiwane na ulicznych demonstracji lub zamieszczane w formie hasztagu pod zdjęciem na instagramie, w wielu przypadkach jest nierealną mrzonką. W pewnych społecznościach na pytania “Czego pragnie kobieta” czy “Co jest dla niej ważne” nadal odpowiedzi udzielają głównie mężczyźni. Przez męską dominację wciąż przysługuje przyzwolenie na kulturę gwałtu, obrzezanie kobiet czy ich podrzędne znaczenie w strukturach władzy największych religii. Właśnie dlatego szwajcarska reżyserka oddaje głos kobietom i pozwala opowiedzieć swoje historie, które warto poznać.

Ludowa Republika Pożądania

Dokument ukazuje kulisy działalności gwiazd platformy streamingowej YY.com, na której setki milionów Chińczyków oglądają na żywo swoich ulubieńców. Ci śpiewają, tańczą, opowiadają dowcipy i dzielą się swoimi historiami. Talent nie jest tam najważniejszy – liczy się charyzma, która może przynieść olbrzymią popularność, miliony na koncie i opiekę agencyjnych bossów pomagających w dojściu na sam szczyt. Dokument przybliża nam fenomen streamingów, które szczególną popularność zyskały w Azji. Na naszym podwórku nie jest to jeszcze tak popularna forma rozrywki, nie wspominając o kwestiach biznesowych, ale na wszelki wypadek warto sprawdzić, z czym to się je. 

In Touch 

Nagrodzony m.in. Nagrodą Specjalną Jury na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych IDFA w Amsterdamie film Pawła Ziemilskiego opowiada historię, którą wielu mieszkańców mniejszych miejscowości może znać z autopsji. W latach 80. z niewielkiej wsi na Mazurach, wyjechało czterystu mieszkańców, co stanowiło ponad połowę całej społeczności. Ci którzy pozostali, wciąż mają nadzieję na powrót swoich bliskich, ale póki co dzielący ich dystans pozwala głównie na wirtualne spotkania. Zapis rozmów prowadzonych przez Skype’a zmusza do przemyśleń o zmianach jakie za sprawą nowych technologii, otwarcia na świat i niespotykanej dotąd mobilności zaszły w naszym pojmowaniu kontaktów z drugim człowiekiem.

Coaching: To dopiero początek

Wizualna podróż, będąca opowieścią o współczesnej kulturze coachingu. Temat budzący wiele kontrowersji, mający zarówno wielkich zwolenników – czasami wręcz wyznawców, jak i wyśmiewających tę ideę sceptyków. Przez statyczne ujęcia, którymi przesycony jest dokument, możemy przyjrzeć się różnym formom samorozwoju i kursów zwiększających produktywność. Jesteśmy świadkami w sumie ponad trzydziestu zajęć, wśród których znalazł się m.in. program “Obudź się i zacznij żyć” czy mindfulness dla dzieci. Czy wzrost popularności coachów ma związek z odchodzeniem ludzi od religii? Stają się są nowymi przewodnikami duchowymi? Być może dokument pozwoli nam odpowiedzieć na tego rodzaju pytania.

Sprawdź też
Speak No Evil

Wybrane przez nas dokumenty udowadniają, że nie ma chyba tematów, które podczas Millennium Docs Against Gravity nie zostaną poruszone. Sport, psychologia, moda, polityka, kwestie społeczne – każdy znajdzie interesujące go opcje. Cały festiwalowy program znajdziecie >>>TUTAJ <<<

Wydarzenie startuje już w piątek i jak zwykle budzi wielkie zainteresowanie, więc nie zwlekajcie z kupnem biletów! Do zobaczenia na kinowej sali.

Zobacz komentarze (0)

Odpowiedz

Your email address will not be published.

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone