Czytasz
Oto nietypowe muzea, o których mogliście nawet nie słyszeć!

Oto nietypowe muzea, o których mogliście nawet nie słyszeć!

nietypowe muzea

Muzeum kojarzy się wam z zakurzonymi gablotami? Nie powinno! Przekonacie się o tym 18 maja, bo wtedy świętujemy Międzynarodowy Dzień Muzeów. Przedstawiamy wam nietypowe muzea, w których na pewno nie będziecie się nudzić.

Nietypowe muzea: Muzeum Farmacji w Warszawie

Jak wyglądała wiktoriańska apteczka? Czym kiedyś najczęściej leczono przeziębienie? Do czego właściwie służył moździerz? Na co pomagają wody kwiatowe? Odpowiedzi znajdziecie w urokliwym Muzeum Farmacji nieopodal Starego Rynku. Oddział Muzeum Warszawy wypełniają piękne, stare, drewniane meble apteczne, na których stoją fiolki i buteleczki o nietypowych kształtach. Niektóre nawet świecą w ciemnościach!

W trakcie Nocy Muzeów obejrzycie tam wystawę Res Pharmaceuticae. Przeniesiecie się w czasie dzięki zrekonstruowanemu wnętrzu apteki z dwudziestolecia międzywojennego, kolekcji naczyń i utensyliów aptecznych oraz szkła i narzędzi stosowanych w laboratoriach. Na wystawie znajdzie się też coś dla fanów kultury azjatyckiej, czyli zbiory leków japońskiej medycyny Kampo.

Hydropolis: Muzeum Wody we Wrocławiu

nietypowe muzea
Mat. promocyjne Hydropolis, źródło: Facebook Hydropolis

Wiecie, gdzie znajduje się jedyne w Polsce centrum wiedzy o wodzie? We Wrocławiu! Hydropolis, czyli inaczej miasto wody, to instytucja skupiająca się na upowszechnianiu informacji o tym niezwykłym, życiodajnym żywiole. Miejsce powstało z inicjatywy Miejskich Przedsiębiorstw Wodociągów i Kanalizacji. Nie spodziewajcie się jednak nudnego budynku wypełnionego starodawnymi księgami i masą skomplikowanych wykresów i diagramów.

Za pomocą multimediów i interaktywnych instalacji poznajemy potencjał wody tkwiący w miastach, głębinach, atmosferze, a także w ludzkim ciele. Przy użyciu nowych technologii powstało siedem osobnych ścieżek tematycznych, które pozwolą wam poznać wodę z perspektywy mikro i makro. Hydropolis zaskakuje od samego wejścia, bo wkroczycie do niego przez unikatową drukarkę wodną. To wyjątkowy tunel mierzący aż 46,5 m długości, na którego ścianach są różne wzory i napisy. A to tylko początek naszej wodnej podróży! Mamy szczęście, bo teraz załapiemy się jeszcze na tę nietuzinkową atrakcję. Drukarka działa bowiem tylko w sezonie wiosenno-letnim.

Muzeum Żaby w Kudowie-Zdroju

Fot. Zdeněk Macháček, źródło: Unsplash

Nie, to nie muzeum jednego z najbardziej popularnych sklepów w Polsce. W Kudowie-Zdroju, przepięknym uzdrowiskowym miasteczku, znajduje się wyjątkowe miejsce poświęcone… żabom. Mimo że może brzmieć to zabawnie, misja instytucji jest jak najbardziej poważna, bo chodzi o ochronę płazów w Górach Stołowych. Dzięki wyjątkowej kolekcji muzeum zwraca uwagę na rolę żab w naszym ekosystemie. Jego inicjatorami są członkowie stowarzyszenia Kudowa & Kultur oraz pracownik Parku Narodowego Gór Stołowych Krzysztof Balda, który tematem płazów zajmuje się już około 30 lat.

Możemy zapewnić, że na miejscu będzie zielono. Pierwsze eksponaty trafiły do muzeum za sprawą dr. Johannesa Mullera-Nestlera. Kolekcja od początku była otwarta na obiekty spoza Polski, więc dziś tworzy ją ponad 3000 eksponatów pochodzących z około 20 krajów z całego świata!

Muzeum Neonów w Warszawie

Czy wiecie, że kiedyś Warszawę zdobiły kolorowe neony? Chociaż okres PRL-u kojarzy nam się często z szarością, zebrane na warszawskiej Pradze eksponaty pokazują inną stronę historii. To wtedy na wzór zachodni powstawały u nas niezwykle pomysłowe neony. Często projektowali je wybitni artyści i graficy, również reprezentanci tzw. Polskiej Szkoły Plakatu. Dziś można je zobaczyć w Muzeum Neonów.

W zabytkowej, ceglanej hali z drewnianym stropem, zaraz koło nieczynnego już klubu M25, kryje się wyjątkowa kolekcja. Znajdziemy tam warszawską syrenkę, kota w butach zapraszającego do sklepu obuwniczego czy hipnotyzujący czerwony napis Szanghaj (pozostałość po popularnej azjatyckiej restauracji).

Muzeum nie będzie otwarte poza godzinami w Noc Muzeów. Zapraszamy do godziny 18:00!

Nietypowe muzea: Muzeum Mydła i Historii Brudu w Bydgoszczy

Mydło raczej nie kojarzy nam się z muzealnymi gablotami. Ten niepozorny przedmiot tak bardzo wrósł w naszą codzienność, że pewnie nikomu z was nie przyszłoby do głowy, że ma swoje własne muzeum!

W Bydgoszczy z prywatnej inicjatywy powstało Muzeum Mydła i Historii Brudu. Przy ulicy Długiej znajdziecie przeróżne eksponaty i akcesoria związane z utrzymywaniem higieny przez człowieka. A z tym, uwierzcie, bywało różnie. W środku przestrzeń zaaranżowano na wzór różnych łazienek z epoki; niektóre są niebezpiecznie wręcz znajome. Wizyta w muzeum to również wyjątkowa okazja, żeby poznać historię produkcji i używania mydła przez wieki. Dodatkowo w muzealnym sklepiku znajdziecie szeroki wybór mydełek i innych zapachowych kosmetyków.

Muzeum jest również czynne w ramach tegorocznej Nocy Muzeów. Tym razem skupimy się na zapachach, bo wizytę rozpocznie pokaz wyrobu perfum. Następnie razem z przewodnikiem przeniesiemy się w czasie, by poczuć aromaty dawnych epok.

Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek w Warszawie

nietypowe muzea
Fragment ekspozycji w głównej siedzibie muzeum, fot. Leszekjaceklaba, źródło: Wikipedia, licencja CC

W tym muzeum bawić będą się nie tylko dzieci! Urocza ekspozycja na warszawskim Podwalu prezentuje przegląd oryginalnych miniaturowych domków dla lalek. W Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek w Warszawie znajdziemy zarówno komplety zabawek wykonane fabrycznie, jak i unikatowe domki z prywatnych kolekcji, które powstały dla konkretnych osób. Wśród nich znajduje się m.in. monumentalna replika dawnego szpitala skonstruowana przez doktora dla swojej pociechy. W pieczołowicie przygotowanych salach operacyjnych jesteśmy nawet w stanie rozpoznać konkretne historyczne instrumenty medyczne.

Muzeum to również prawdziwa lekcja historii. Oglądając kolejne domki, dowiadujemy się, jak żyli nasi przodkowie: jak wyglądały szkoła, apteka czy salon fryzjerski. Wykonane z niezwykłą dbałością o szczegóły eksponaty pozwalają przenieść się w czasie do ery wiktoriańskiej czy PRL-u. Laleczki z kolei pokazują ewolucję stylów w modzie i kanonów piękna.

Podczas tegorocznej Nocy Muzeów domki dla lalek zwiedzimy w upiornej atmosferze, bo… z latarkami. To propozycja tylko dla osób o mocnych nerwach!

Nietypowe muzea: Muzeum Przestróg, Uwag i Apeli w Złotym Stoku

Muzeum Przestróg, Uwag i Apeli w Kopalni Złota w Złotym Stoku, fot. Anniolek, żródło: Wikipedia, licencja CC

Już nigdy nie spojrzycie na lekcje BHP tak samo! Metalowe tabliczki krzyczą do nas, przestrzegając, zabraniając i wzywając do działania. Znajdziecie ich tam ponad 150! Muzeum Przestróg, Uwag i Apeli znajduje się na terenie kopalni złota w Złotym Stoku. Zebrano tam stare tablice z zakładów pracy, które dzielnie informowały pracowników i pracowniczki o możliwych zagrożeniach. Przestań pić! Pracuj w masce! Zgaś papierosa!… To tylko niektóre z haseł, jakie znajdziemy. Niektóre z nich każą nam się uśmiechnąć (np. Rolniku! Daj krowie! Krowa da Tobie), inne są nadal aktualne (np. Bądź ostrożny!).

Kolekcja powstała dzięki darom turystów, którzy odwiedzali kopalnię. Przyjeżdżający z całej Polski goście przywozili ze sobą tabliczki, których jest coraz więcej! Też możecie stać się kuratorami nietypowej ekspozycji, a w zamian dostać prezent. Za przywieziony eksponat otrzymacie darmowe wejście.

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone