Czytasz
Terry Riley, jeden z najważniejszych przedstawicieli minimalizmu, na dwóch koncertach w Polsce

Terry Riley, jeden z najważniejszych przedstawicieli minimalizmu, na dwóch koncertach w Polsce

Terry Riley Gyan Pardon To Tu Going. bilety 2 nights

Piękny news na zakończenie tygodnia – Terry Riley wraz ze swoim synem Gyanem wrócą niebawem do naszego kraju. Muzycy wystąpią wiosną w warszawskim Pardonie.

Wraz z Philipem Glassem i Steve’em Reichem należy do najbardziej znanych i cenionych minimalistów na świecie. Po ubiegłorocznym występie na krakowskim Unsound Festivalu do Polski wrócą Terry Riley i jego syn Gyan. Muzycy zagrają w kwietniu dwa koncerty w stołecznym Pardon, To Tu. Lepszego newsa na koniec tygodnia nie mogliśmy otrzymać!

Rozgłos przyniosły mu (wciąż najbardziej rozpoznawalne) albumy In C i Rainbow In Curved Air. Riley początkowo inspirował się głównie muzyką konkretną i dorobkiem Karlheinza Stockhausena, który był jednym z głównych inicjatorów tego nurtu. Podejście do komponowania zmieniło się u niego w momencie, w którym poznał La Monte Younga, czyli kolejnego po Glassie i Reichu mistrza minimalizmu. Z tą różnicą, że Young wzorował się głównie na hinduskich ragach, które zawróciły w głowie Rileyowi. To właśnie on wprowadził Kalifornijczyka do nauk Pandita Prana Natha, który całkowicie odmienił jego spojrzenie na kompozytorstwo.

czytaj dalej: Psychodeliczny folk, nominacje do Grammy i happy hardcore. Na te klubowe koncerty 2020 roku czekamy najbardziej

Jeśli odnajdujecie się w minimalistycznej, repetytywnej muzyce i jeszcze nie znacie Terry’ego Rileya, to jest to doskonała okazja do nadrobienia zaległości. Oprócz wspomnianych wyżej albumów warto też sięgnąć po późniejsze dokonania kalifornijskiego muzyka, a Persian Surgery Dervishes, Shri Camel czy Happy Ending to tylko wierzchołek góry lodowej, bo w dyskografii artysty znajduje się kilkadziesiąt pozycji. A jeszcze trzeba pamiętać o licznych współpracach i albumach wydawanych z innymi muzykami.

Z kolei jego syn, Gyan, podobnie jak ojciec jest kompozytorem, ale w przeciwieństwie do niego chwycił również za gitarę. W trakcie swojej kariery nagrywał z wieloma muzykami, m.in. z Iva Bittovą, Julianem Lage, Davidem Tanenbaumem oraz oczywiście z Terrym Rileyem.

Terry i Gyan Rileyowie zagrali w ubiegłym roku koncert w Wieliczce, który odbywał się w ramach festiwalu Unsound. Już w kwietniu artyści wrócą do naszego kraju na dwa występy – 9 i 10 kwietnia w Pardon, To Tu. Zapowiada się wspaniały początek wiosny!

Bilety na koncerty Terry’ego i Gyana Rileyów dostępne są w Going.

Zobacz komentarze (0)

Odpowiedz

Your email address will not be published.

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone