Czytasz
Muzycy z Ukrainy reagują na agresję Putina. Sprawdź, jak ich wesprzeć

Muzycy z Ukrainy reagują na agresję Putina. Sprawdź, jak ich wesprzeć

Twardy sprzeciw wobec agresji nie tylko na froncie -artyści i artystki pokazują, jak silna jest Ukraina i jej społeczeństwo. Ty też możesz pomóc, kupując ich muzykę i wspierając zrzutki.

Ukraina broni się przed rosyjską agresją, a artyści walczą, jak mogą – jedni na froncie, inni, wykorzystując swoje zasięgi do szerzenia informacji. Zespół Dakhabrakka, znany ze swojego zaangażowania w sprawę ukraińską nie od dziś, apeluje w imieniu tamtejszych muzyków do Spotify i Apple Music o zmianę okładek wszystkich ich albumów oraz piosenek na wspierające ich kraj. Tym samym chcą, by ci słuchacze i słuchaczki z Rosji, którzy w zalewie propagandy nie mają dostępu do rzetelnych informacji, a jednocześnie korzystają z serwisów streamingowych, dowiedzieli się z okładek prawdy na temat putinowskiej agresji.

Witalij Kliczko, mer Kijowa, to nie jedyna postać ze świata showbiznesu, która przywdziała mundur. Lider znanego ukraińskiego zespołu Boombox, Andrij Chływniuk, również postanowił walczyć zbrojnie z najeźdźcami i relacjonuje wydarzenia z Kijowa na swoim instagramie:

Inna znana piosenkarka – Jamala, którą mogliśmy poznać jako zwyciężczynię Eurowizji w 2016 roku, musiała uciekać z Kijowa z powodu rosyjskiego ostrzału. Zanim udało się jej przekroczyć granicę wraz z dziećmi, spędziła 4 dni w samochodzie.

Pomagają również ci mieszkający za granicą. Członkinie duetu Bloom Twins brały udział w demonstracjach w Londynie:

Jedną z mocniej zaangażowanych artystek jest również dj-ka Korolova, która wystąpiła w sobotą 26 lutego w Pradze Centrum i dostała masę wsparcia od polskiej widowni.

Bilet Wsparcia dla Ukrainy – pomóż najmłodszym z domów dziecka na Ukrainie

Ukraina – artyści. Jak możesz im pomóc?

Sposobów jest wiele. Na bandcampie powstała lista najciekawszej muzyki z ostatnich miesięcy od ukraińskich producentek i producentów. Szczególnie poruszające jest oświadczenie ukraińskiego producenta o pseudonimie John Object:

Mam na imię Timur i jestem z Ukrainy. Rosja wysłała setki tysięcy żołnierzy do mojego kraju. Bombardują nas wszystkich. Nie mam pojęcia, jak będzie wyglądało jutro i ile jeszcze mi pozostało. Z tego powodu uznałem za słuszne podzielenie się moją niewydaną muzyką z lat 2010 – 2019 – w razie, gdybym nie zdążył zrobić tego na starość.

Muzyk, wobec tragicznej sytuacji i niepewnej przyszłości, postanowił wydać w jednym, wielkim albumie wszystkie utwory, które tworzył przez prawie 10 lat. Tutaj znajdziesz jego muzykę.

Sprawdź też
ukraińska artystka

Z kolei polska agencja bookingowa CC Bookings we współpracy z ukraińskimi promotorami zorganizowała zrzutkę na wsparcie ukraińskiej sceny klubowej i jej przedstawicieli_ek – na co dzień żyjących muzyką, a dziś walczących na froncie.

Inną inicjatywą z naszego podwórka jest również EP-ka SAVE UKRAINE – album wydany wspólnie przez polskiego i ukraińskiego producenta – Rethego oraz Yes Stanleya. Cały dochód idzie na pomoc potrzebującym na Ukrainie.

Wsparcie płynie również ze strony rosyjskiego środowiska muzycznego. Wytwórnia Gost Zvuk opublikowała kompilację STOP THE WAR, z której wszystkie zyski zostaną przekazane na akcje humanitarne.

W tym dokumencie znajdziesz z kolei listę producentów i producentek z Ukrainy (oczywiście niepełną) z linkami do możliwości zakupu ich twórczości.

Na polskiej scenie klubowej również prężnie działają osoby dj-skie pochodzące z Ukrainy. Wśród nich m.in. Anna Borsuk, Ceremonial Rite, bijū, Shjva, Badalian, nuarrrrrrr, Dmitry Kuznetsov, Kondrat, Serhio Boiarchuk. Osoby z Ukrainy działają również w takich kolektywach, jak Sekta Selekta, Orbitraxx, Sumish czy Sojuz.

EP-ka Serpentes od Ceremonial do kupienia na platformie Bandcamp

Kluby również wspierają Ukrainę – sprawdź imprezy charytatywne

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone