Czytasz
Solidarność nie tylko w muzyce – ruszył Unsound Festival, a my wybieramy polskich artystów, których trzeba zobaczyć

Solidarność nie tylko w muzyce – ruszył Unsound Festival, a my wybieramy polskich artystów, których trzeba zobaczyć

Bartosz Kruczyński Baby Meelo Poly Chain Unsound Festival Going.
https://soundcloud.com/kolekcje/002-avtomat

Czas leci szybko, lato już dawno opłakane, a my z wielką przyjemnością zapatrujemy się na początek października. Dlaczego? Bo jak co roku w Krakowie odbywa się Unsound Festival.

Pod tegorocznym motywem, jakim jest Solidarity, w Krakowie po raz siedemnasty odbędzie się Unsound Festival. Jak co roku nie zabrakło wyjątkowych projektów, światowych premier, nietypowych połączeń czy szeroko pojętej multidyscyplinarności. Sunn O))), The Necks, Eli Keszler, Félicia Atkinson, Objekt czy Hildur Guðnadóttir – to tylko część najgłośniejszych nazw tegorocznej edycji.

KUP BILET NA WYBRANE WYDARZENIA

Ale o tych wszystkich artystach można poczytać w zagranicznych mediach, sporo się o nich mówi i niektórych nawet nie trzeba przedstawiać. Dlatego też, my przygotowaliśmy listę rodzimych artystów, których występy na Unsoundzie z pewnością będą się wyróżniać – nie przegapcie ich, mniej znane nazwisko nie musi oznaczać gorszej zabawy!

cover fot. Ania Bystrowska

Baby Meelo

Brudne footworki w Polsce? Ten pan robi to najlepiej. Nikt nie miesza tak jazzu, rapu, ghetto house’u i footworków właśnie. Jego debiutancki longplay to jeden z najlepszych albumów 2019 i to bez podziału na kategorie gatunkowe. Reprezentant wrocławskiej sceny i członek kolektywu Regime zadebiutuje na Unsoundzie. Gdzie? Hotel Forum. Kiedy? Piątek, 11 października.

FOQL i Edka Jarząb present Mother Earth’s Doom Vibes

Ten wyjątkowy projekt FOQL i Edki Jarząb wybrzmi złowieszczo w sobotnią noc w Forum. Mother Earth’s Doom Vibes to noise’owa odsłona artystek i opowieść o apokalipsie oraz o uczuciach z nią związanych. Chcecie poczuć się przytłoczeni tymi wizjami? W takim razie dodajcie do listy.

The Roundtable Orchestra

Znakomici muzycy – Mikołaj Trzaska (saksofon, klarnet), Raphael Rogiński (gitara), Tomasz Gadecki (saksofon) oraz Tomasz Ziętek (trąbka) połączą swoje siły i doświadczenie z perkusyjnym ansamblem Remont Pomp, w którego skład wchodzą również artyści z niepełnosprawnościami. The Roundtable Orchestra wystąpi na koncercie zamknięcia z duetem Matmos. Będzie to wydarzenie!

Bartosz Kruczyński & Poly Chain

Kruczyński czego się nie dotknie, zamienia w złoto. A jeśli w duecie spotyka się z wszechstronną Poly Chain, to efekty muszą być więcej niż zadowalające. I tak też w sumie jest na ich wspólnym albumie Pulses, gdzie dosłownie pulsujący ambient spotyka się z delikatnymi syntezatorami, a we wszystkim czuć minimalistycznego ducha. Można zamknąć oczy i odpłynąć.

Dominik Strycharski Core + Orkiestra Ursus present Ursus Symphony Live

Flecista, kompozytor i wokalista, który na tegorocznym Unsoundzie zaprezentuje premierowo swój projekt. Jaki? Będzie to koncert bazujący na ścieżce dźwiękowej do filmu Jaśminy Wójcik będącego miksem dokumentu, obrazu zaangażowanego społecznie oraz choreografii. Na scenie towarzyszyć mu będą Orkiestra Dęta Ziemi Mazowieckiej oraz warszawscy muzycy jazzowi i związani ze sceną impro.

Mirt

Tomek Mirt to niezwykle wszechstronny artysta. Modularne syntezatory? Proszę bardzo. Field recording? Jak najbardziej. Malarstwo? Czemu nie! W tym roku ukazały się dwa albumy muzyka – Greed oraz zawierający nagrania terenowe Tristes Tropiques. Czekamy mocno!

Monster

Poznańska didżejka, członkini kolektywu Oramics i jedna z najciekawszych selektorek w kraju. Jeśli chcecie przenieść się do klubowego świata lat 90., posłuchać oldskulowego trance’u i po prostu znakomicie się pobawić i wytańczyć do upadłego – wpadajcie na imprezę zamknięcia festiwalu. Monster jest również członkinią LOW Kollektiv i Oramics, mocno angażuje się w promowanie kobiet na scenie i ma wiele mądrego do powiedzenia, o czym przekonacie się na panelu dyskusyjnym RA. Exchange.

Olivia & Chino present Radiation 30376

Na wspólny projekt tego duetu czekaliśmy od dłuższego czasu. Prawdopodobnie będą to niezwykle przemyślane i dopieszczone do granic możliwości kompozycje z pogranicza kosmicznego elektro, brudnego Detroit techno i soczystego acid house’u. Dawka promieniowania przekroczy dopuszczalne normy. Ważna rzecz – będzie to światowa premiera tego projektu!

WIXAPOL presents Prześniona Rejwolucja / Draemt-thru Raveolutoin

Do tego projektu pochodzimy z rezerwą, a z drugiej strony – jak szalony i nieprzewidywalny to będzie projekt. „Tytuł koncertu odnosi się do książki filozofa kultury Andrzeja Ledera „Prześniona rewolucja”, która opowiada o rewolucji społecznej, jaka dokonała się w Polsce w latach 1939–1956. Filozof bada naszą zbiorową amnezję, poddając psychoanalizie traumy najnowszej historii.”

Avtomat

DJ i producent związany z kolektywem Oramics, organizator cyklu Ciężki Brokat, graphic designer i muzyczny aktywista. Jeśli chcecie dużo skakać, a parkiet traktujecie jako idealną przestrzeń do solidnego work-outu – musicie wbić na set Kajetana Łukomskiego. Będzie słodki pop, będzie hardy bas, będzie dobra zabawa.

Bastarda

Trio Pawła Szamburskiego zajmujące się reinterpretowaniem średniowiecznej muzyki pogrzebowej. Brzmi ponuro, ale zniechęcajcie się. Bastarda gra przepiękną, porywającą i poruszającą muzykę. W sam raz na koncert o 11:00 w ramach cyklu Morning Glory. W skład zespołu wchodzą również Tomasz Pokrzywiński (wiolonczela) i Michał Górczyński (klarnet kontrabasowy).

Unsound Festival odbędzie się w dniach 6-13 października w Krakowie. Na festiwalu zagrają m.in. Emptyset, Holly Herndon, The Necks, Sunn O))), Robert Henke i wielu innych artystów. Widzimy się na miejscu!

Zobacz komentarze (0)

Odpowiedz

Your email address will not be published.

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone