Czytasz
Protesty w Hong Kongu, systemy AI i pustynia usiana telewizorami – poznajcie sekcje niekonkursowe 36. Warszawskiego Festiwalu Filmowego

Protesty w Hong Kongu, systemy AI i pustynia usiana telewizorami – poznajcie sekcje niekonkursowe 36. Warszawskiego Festiwalu Filmowego

Zakodowane uprzedzenie, reż. Shalini Kantayy, mat. promocyjne

Już jutro rusza 36. edycja Warszawskiego Festiwalu Filmowego, która odbędzie się w Kinotece PKiN oraz w Multikinie Złote Tarasy. Festiwal potrwa do 18 października. Jakie filmy zobaczymy przez nadchodzący tydzień w stolicy?

Do tej pory zdążyliśmy prześwietlić sekcje konkursowe festiwalu oraz Sekcję Pokazów Specjalnych. Nadszedł czas, abyśmy przyjrzeli się pozostałym kategoriom. Sprawdźcie, jakie filmy warto zobaczyć w ramach tematycznych sekcji niekonkursowych tegorocznego WFF.

Polska Klasyka

Sekcja Polska Klasyka poświęcona jest rodzimym pełnometrażowym dziełom filmowym, które są starsze niż 10 lat i stanowią istotne osiągnięcia naszej kinematografii. Znalazły się w niej trzy kultowe filmy oscylujące wokół takich wątków jak tragizm, brak nadziei i poczucie upadku: Ewangelia według Harry’ego, Pętla oraz Pożegnanie jesieni. Pierwszy z nich to gorzka satyra Lecha Majewskiego na Amerykę i współczesną zachodnią cywilizację, w której nawet pustynia usiana jest telewizorami.

FIlm Ewangelia według Harry'ego Lech Majewski 1994
Ewangelia według Harry’ego, reż. Lech Majewski, mat. promocyjne

Fabularny debiut Wojciecha Hasa Pętla, będący ekranizacją opowiadania Marka Hłaski, to wstrząsające studium dramatu alkoholika. Pożegnanie jesieni to z kolei adaptacja powieści Stanisława Ignacego Witkiewicza – katastroficzne dzieło Mariusza Trelińskiego określane jest jako “pierwszy film postkomunistyczny i postmodernistyczny”.

Odkrycia

W tej sekcji znajdziecie pełnometrażowe filmy fabularne i dokumentalne prezentowane wcześniej na festiwalach filmowych, których tematyka oscyluje wokół problemów współczesnego świata. Obejrzycie między innymi Hong Kong Moments, dokument o ubiegłorocznych protestach w Hong Kongu, czy Zakodowane uprzedzenie, film o nowoczesnych systemach rozpoznawania twarzy i rosnącej roli sztucznej inteligencji w strategiach zarządzania społeczeństwem.

Hong Kong Moments Zhou Bing 2020
Hong Kong Moments, reż. Zhou Bing, mat. promocyjne

Znalazł się tutaj również laureat Wielkiej Nagrody Tygodnia Krytyki festiwalu w Wenecji – film Duchy przedstawia zagubione pokolenie Stambułu, ogarnięte polityczną, religijną i ekonomiczną niepewnością.

Najlepsze Polskie Filmy Krótkometrażowe 2020

Sekcja najlepszy krótkich metraży z Polski została podzielona na cztery bloki tematyczne: Dialog, Inność, Kobiecość oraz Rodzina. Filmy, na które warto naszym zdaniem zwrócić uwagę to m.in. animacja Obyś nie musiała tutaj wrócić pokazująca doświadczenia współczesnych emigrantów, szalona wizualnie produkcja podejmująca temat aborcji Alicja i żabka, czy podbijająca polskie i światowe festiwale Sukienka Tadeusza Łysiaka.

Sprawdź też

Rodzinny Weekend Filmowy

Niezwykłe przygody i solidna dawka humoru dla dzieci oraz rodziców czekają nas w sekcji Rodzinny Weekend Filmowy. W tym roku trafiły tu produkcje takie jak Monty i uliczna impreza, Sune – najlepszy drużba czy Ziarna pieprzu i tajemnica morskich głębin. Znajdziecie tu również specjalną selekcję filmów krótkometrażowych dla naszych najmłodszych.

Film Ziarna pieprzu i tajemnica morskich głębin Christian Theede 2020
Ziarna pieprzu i tajemnica morskich głębin, reż. Christian Theede, mat. promocyjne

Bilety na seanse kupicie w Going.!

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone