Czytasz teraz
Wiesławiec Deluxe i TOP 10 polskiego YouTube’a
Lifestyle

Wiesławiec Deluxe i TOP 10 polskiego YouTube’a

joe rogan

A nawet 11, bo na jednej z pozycji znajdują się 2 filmiki ex aequo. Ale 10 wygląda zgrabniej. Zapraszam na moje TOP 10 polskiego YouTube’a.

Ostatni felieton o algorytmach i silnikach szachowych wyczerpał mnie intelektualnie. Postanowiłem więc zrobić sobie umysłowe wakacje, na które zasługuję i zaproponować czytelnikom wspólną beztroską zabawę. Podczas zabawy przedstawię subiektywną listę swoich TOP 10 ulubionych filmów z historii polskiego Internetu.

Zastanawiałem się, jakie kryteria łączą zgromadzone na liście materiały i finalnie dopatrzyłem się trzech: a) śmieszą mnie b) można je znaleźć na youtubie. Trzecim kryterium jest przypadkowość powstania lub całkowicie chałupniczo-oddolny charakter produkcji. Historie albo napisało życie i wiekopomne dzieło zarejestrowano przypadkiem, albo, ewentualnie, dwóch kolesi w wieku okołogimnazjalnym nagrało filmik, używając darmowego software’u i podłączając słuchawki do gniazda na mikrofon w karcie dźwiękowej typu Sound Blaster. Wykluczyłem więc całą masę kontentu wytworzonego w sposób rozmyślny i (pół)profesjonalny. Nie będzie więc Gracjana śpiewającego podczas gotowania pierogów ruskich, matki Daniela Magicala zawijającej kupę zrobioną przez psa na otomanę w narzutę w tygyrsy pod portretem Jana Pawła II, Lorda Kruszwila demonstrującego za pomocą którego Rolexa możemy poderwać prestiżową dziewczynę ani innych youtuberów, patostreamerów, i sieciowych satyryków.

Będą za to pamiętne sondy uliczne, fragmenty dziennika telewizyjnego z 1984 i filmiki zrobione prawdopodobnie pod Windowsem ’98. Części filmów, które chciałem umieścić na liście, niestety nie byłem w stanie dziś już znaleźć (oddałbym bardzo dużo za linka do oryginałów przeróbek Pimp My Ride i Muminków wykonanych za pomocą syntezatora mowy IVONA – jeśli czytelnicy mają do nich dostęp, proszę o kontakt).

Wiedziałem też, że nie ma sensu marnować żadnego z cennych 10 miejsc na filmy, które i tak wszyscy bardzo dobrze znają. Dlatego Maciek Co Sie Stao, Ale Urwał, Jestem Hardkorem, Co Można Zrobić z Wiadrem Benzyny, Hardcore Negotiators i Forfiter trafiają na pozycje oznaczane zwyczajowo jako honorable mentions. Lista stanowi też próbę przybliżenia młodszemu pokoleniu  materiałów, które, w niektórych przypadkach, mają już 15 lat. Może nie będziemy cofać się tak daleko, jak do czasów kolportowanego w 1995 na kasetach legendarnego Spotkania 5 Stopnia duetu Edi 800 i Lybex, czy cyrkulującego, mniej-więcej w tym samym czasie w na dyskietkach 3.5 calowych i spakowanego do pliku *.rar filmiku Masakra, który wygląda jakby ktoś animował szereg obrazków narysowanych w paincie pod Windowsem 3.11, ale niektóre z propozycji to już faktycznie klasyki. Część materiałów jest za to całkiem świeża, rzeczywistość ma się dobrze i dalej dostarcza wybornego kontentu.  Masakrę i Spotkanie 5 Stopnia proponuję zostawić komisyjnie tam, gdzie w hip-hopie sytuują się DJ Kool Herc i Sugarhill Gang, czyli w gablocie, zgodnie z zasadą, że rap zaczyna się od Grandmaster Flash & The Furious Five. No to jedziemy:


10. Zwariowany Dinozaur w Koszalinie


Miejsce dziesiąte to prywata: trafiłem na ten wyborny materiał, śledząc wiadomości z mojego miasta rodzinnego w pierwszej fazie pandemicznego lockdownu, przed Wielkanocą 2020, kiedy jeszcze nie było wiadomo, czy wszyscy zaraz umrzemy i wojsko wywiezie nas w trumnach do polowych krematoriów jak na filmach science-fiction. Oddolna inicjatywa, doskonałe kadrowanie, pozytywna energia. Szczególnie godne polecenia są fragmenty między 1:15 a 1:25, gdzie operator obraca się wokół dinozaura na tle zachmurzonego nieba w sposób przypominający kamerę wirującą wokół Klausa Kinsky’ego na tratwie w ostatniej scenie Aguirre, Gniew Boży Wernera Herzoga. Z cyklu: figury obłędu osiedlowego.

9. Dziennik Telewizyjny PRL z 1984 roku

Miejsce dziewiąte nie powinno się tu w ogóle znaleźć, bo to fragmenty oryginalnego Dziennika Telewizyjnego z 1984, ale nie mogłem się powstrzymać. Osoby lubiące oddawać się krytycznemu namysłowi nad różnicą pomiędzy kapitalistycznym a socjalistycznym sposobem konstruowania sfery publicznej, znajdą tu przepiękny przykład zawartości głównego wydania najważniejszego, ogólnopolskiego programu informacyjnego wraz z eksponowaną w nim tematyką. Polecam obejrzeć do końca bo dopiero około 2:00 się rozkręca.




8. Kultowy wywiad TVN z kibicami Lechii Gdańsk (+kibol o książce filozoficznej)


Miejsce ósme to miejsce szczególne, zajmują je bowiem ex aequo dwie wyborne produkcje. Pierwsza to oryginał wywiadu z kibicami Lechii Gdańsk


…z kultowym, rozbrajającym westchnięciem głównego interlokutora wobec niezdolności do sformułowania spójnego zdania w sekundzie czternastej. W gruncie rzeczy chłopaki są sympatyczne i mówią jak jest. Filozoficzny potencjał ortalionowego parezjasty dojrzał jakiś anonimowy użytkownik internetu i postanowił nałożyć na fragmenty materiału wideo wywiad z Janem Hartmanem:


Przeróbka wynosi materiał na tak zwany next level, a skupione potakiwanie mistrza drugiego planu w czarnej kurtce Nike dopełnia dzieła zniszczenia. Na pewno więcej ludzi będzie miało ochotę po zapoznaniu się z tym materiałem filozofię w tym stylu uprawiać.


7. Miś uszatek – wersja filozoficzna


Nie wiem, kim byli autorzy, ale produkcja jest w duchu Beaviesa & Butt-Heada, a efekt na poziomie profesjonalnych kartonów z 4FunTV typu Miś Push-Upek czy Koń Rafał. Kupapiaskukupapiasku ale się naspidowałem. Miejscami odrobinę trajhardowe, ale stoimy tutaj wszakże przez tajemnicą bytu.





6. Niezapomniana Osiemnastka – eee Synek!


„Ale osiemnastka” czyli Biała Wstążka po polsku. Zamiast pastora o wyglądzie Piotra Glińskiego dramat edypalny inscenizuje polski tato w typie Aleksandra Łukaszenki. Do kompletu legendarne zbliżenie na białe skarpety w skórzanych kapciach, symbolizujące 500 lat pańszczyzny, fantomową Rzeczpospolitą, nieudane rabacje i Prześnioną Rewolucję lepiej niż wszystkie filmy Smarzowskiego razem wzięte.




5. Bar Kebab Sanok


…czyli smutek Podkarpacia. Zawody w zjadaniu kebaba, darmowe jedzenie jako stawka, kurczak fikający kozły na betonie, dyskretne zaznaczenie wypchnięcia pracowników na samozatrudnienie, skoczna muzyka i pasaż Czerwona Torebka jako horyzont nowoczesności w Polsce powiatowej. Wszystko przedstawione z neutralną, publicystyczną precyzją:



4. Sonda na temat uboju rytualnego w Jastrowiu


Dość niecodzienne pytanie: Czy popiera pan/pani ubój rytualny? staje się okazją do przejścia przez Panoramę Racławicką postaw egzystencjalnych i filozoficznych uwidaczniających się na ulicach niespełna 10-tysięcznego miasteczka w północnej Wielkopolsce. Zajebiste są typowe dla Polski tiry przejeżdżające przez środek miasta i nachalne formy patriotycznej przemocy symbolicznej, sugerujące odwieczny piastowski charakter niemieckiego miasteczka za pomocą kamiennych mieczy i tekturowego orła, wystawionego na trawniku przed ratuszem. Nie będzie spojlerem zdradzenie, że prawdziwy cios następuje w 1:58. Pan Góra wybudował sobie tym wywiadem pomnik trwalszy niż ze spiżu.

Zobacz również
ikony motoryzacji



3. Cygan z Torunia – wywiad


Podium otwiera legendarny Jan Kreczman, czyli Cygan z Torunia udzielający wywiadu Telewizji Młodzież. W 2006 roku byliśmy w Toruniu z moją ówczesną dziewczyną (pozdrawiam!) i piliśmy piwo w jakiejś knajpie obok rynku. Pan Cygan przysiadł się do nas i uraczył długą przemową, pod koniec której przyznał się do udziału w zabójstwie Jerzego Popiełuszki używając sformułowania: no i wyrzucili go do Wisły z tej tamy, było ich trzech: Piotrowski, Pękala i ja, po czym sobie poszedł. Mam nadzieję, że to zmyślił, pobieżny research na szczęście na to wskazuje. W każdym razie film to najgęstsze 84 sekundy w historii polskiego internetu.



2. Krzysztof Kononowicz – rzetelny kandydat na prezydenta


Medal srebrny uzyskuje główny bohater stworzonego później Uniwersum Szkolna 17, które niektórzy koneserzy śledzą do dzisiaj niczym pikantną telenowelę. Pamiętam moment, w którym po raz pierwszy zobaczyłem ten film mniej-więcej tak samo dokładnie jak moment ataku na World Trade Center. Była wiosna 2007 i siedziałem w swoim pokoju w akademiku w Bremie, gdzie byłem na Erazmusie. Kolega z liceum, Przemek, wysłał do mnie linka pytając: widziałeś to?


Dziękuję Ci, Przemku. Kopalnia cytatów, skarbnica nawiązań, 5 minut, które zmieniło język polski bardziej niż Nad Niemnem i poemat dygresyjny Beniowski razem wzięte. Kononowicz (nadajmy mu w celach operacyjnych ksywę Deontay Wilder) miałby gwa-ran-to-wany złoty medal i bezapelacyjne miejsce pierwsze jako cios stulecia, gdyby nie nasz polski internetowy Tyson Fury:



1. 1 z 10 (oryginał parodii)


Miejsce pierwsze wędruje do filmu, który powinien trafić na wystawę stałą Muzeum Narodowego, pomiędzy dział z obrazami Nowosielskiego i Dwurnika a salkę, w której wyświetlają Jak Działa Jamniczek? Tę walizkę pełną chujstwa wniesie sam Adolf Hitler. Czy Rosja jest fajna? Zajebista. Ja Yeti – tak wiemy. Ile kilo wyciska na klatę Pudzianowski jak ma dobry dzień? – Miliard. No to tyle na dzisiaj bo Yeti się zesrał a ja udam się do jakiejś meliny alkoholowej na całonocną libację po czym wrócę do domu i zapierdolę żonie stołem w mordę. Ile jest dwa plus dwa? – Dwa. Haha fajny z niego debil co nie Rysiu?- Fajny.  Od czasu powstania tego dzieła Patrick Stewart żałuje z pewnością, że grał kapitana Piccarda, a nie meble.  

wszystkie felietony Wiesławca dla Going. MORE


Copyright © Going. 2024 • Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry strony