Czytasz teraz
Wisława Szymborska jako figurka LEGO! Uroczy hołd złożony poetce
Kultura

Wisława Szymborska jako figurka LEGO! Uroczy hołd złożony poetce

Poza tym, że w ręce brakuje jej papierosa, wszystko się zgadza. Łukasz Więcek, zapalony (pun intended!) fan duńskich klocków, w niecodzienny sposób odwzorował wygląd noblistki.

Powody, żeby projekt akurat teraz ujrzał światło dzienne, są dwa. Pierwszy jest związany ze Światowym Dniem Poezji, który zbiega się w czasie z początkiem kalendarzowej wiosny. Organizacja UNESCO ustanowiła święto ponad dwie dekady temu, w 1999 roku. Zgodnie z początkowymi założeniami miało „dać uznanie i impet regionalnym, narodowym oraz międzynarodowym ruchom poetyckim”. Jego celem jest także wspieranie różnorodności językowej i ekspresji, której często nie udaje się przeniknąć do szerokiego obiegu. Potwierdza to Patrycja Sikora, nasza niedawna rozmówczyni i autorka tomiku Wszyscy o nas mówią. – Książki istnieją raczej tylko w świadomości środowiska literackiego albo znajomych. Gdy sama nie zadbam o promocję, trudno je znaleźćopowiadała.

Wisława Szymborska. Od publikacji do krakowskiego parku

Druga przyczyna to setna rocznica urodzin Wisławy Szymborskiej. Sejm w związku z tym zdecydował, żeby została ona patronką 2023 roku. Już w styczniu powiadomiono o różnych projektach upamiętniających poetkę. Anna Bikont i Joanna Szczęsna zaprezentują w maju wznowienie Pamiątkowych rupieci, czyli poświęconej jej książki. W podobnym czasie ukaże się biografia krakowianki adresowana do dzieci, którą napisał Michał Rusinek. Dzięki Wydawnictwu a5 światło dzienne ujrzą zaś kolejne osobiste listy autorki, tym razem te napisane w latach 1966-2011.

Okładka książki Szalik. O Wisławie Szymborskiej dla dzieci Michała Rusinka.

Nie zabraknie także dodatkowych wydarzeń. Na wystawę trafią wyklejanki, którymi autorka obdarowywała swoich bliskich. Rzymski Teatr Vittoria przygotowuje przekrojowy spektakl inspirowany jej twórczością. Ukryte w niej wątki i odniesienia podczas konferencji naukowej rozwiną studenci i doktoranci z Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie. Będą także warsztaty, maratony czytania poezji, konkurs na miniaturę dźwiękową i… nadanie imieniem noblistki nazwy jednego z parków.

Poezja ma o wiele więcej wspólnego z rapem niż myślisz! Sprawdź, jakie ponadczasowe wiersze powinni nawinąć polscy artyści

Wisława Szymborska jako figurka LEGO pozostaje przy tym drobnym, ale symbolicznym i uroczym akcentem. W przeszłości uhonorowano już także inne ikony ze świata literatury. Zaliczają się do nich m.in. H.P. Lovecraft, William Szekspir, Edgar Allan Poe, Mark Twain i Ernest Hemingway. Zabawkowa podobizna poetki nie trafi tak jak one do regularnej sprzedaży (przynajmniej na razie). Obfotografowano ją za to różnych stron, a zdjęcia udostępniono na oficjalnym polskim profilu marki. Noblistkę z 1996 roku – w charakterystycznych siwych włosach i z czarną teczką u boku – zobaczymy na tle biblioteczki. Jedyne, czego jej brakuje, to papierosa w ręku. Wszak przez całe życie miała wyjątkową słabość do nikotyny, której nie rzuciła nawet wtedy, gdy wykryto u niej nowotwór płuc.

Pasja i sposób na życie

Autorem figurki jest wieloletni entuzjasta kultowych duńskich klocków, Łukasz Więcek. O białostoczaninie można z pełnym przekonaniem napisać, że do LEGO podchodzi na poważnie. – Mój sąsiad, Sebastian, wrzucił zdjęcie figurki Dartha Vadera i pomyślałem, że fajnie byłoby też coś takiego robić. Wrzuciłem Szturmowca w śniegu. Na początku to było biedne, stawiałem figurkę, dodałem kubek czy banana i coś się niby dzieje. Dopiero później zacząłem się bawić w scenografięwspominał swoje początki na antenie Eski. W pierwszej edycji telewizyjnego programu Lego Master zajął drugie miejsce, występując w parze z… Bas Tajpanem.

Zobacz również
perfumy

LEGO Masters emitowane na antenie stacji telewizyjnej TVN to niezbity dowód na to, że układanie klocków może być wciągającą rozrywką.

Od tamtej pory Więcek poświęcił się popularyzowaniu klocków na warsztatach, pokazach i festiwalach. Obecnie pracuje nad zabawkową makietą Opery i Filharmonii Podlaskiej, czyli modelem złożonym z ponad 6 tysięcy klocków. Jego poczynania możecie śledzić na Instagramie, gdzie obserwuje go już 68,4 tysiąca osób. Często bierze na warsztat bardziej złożone zestawy i łączy je z popkulturowymi tropami.

Copyright © Going. 2024 • Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry strony