Czytasz
Iga Świątek jedną ze 100 najbardziej wpływowych osób świata! 🎾

Iga Świątek jedną ze 100 najbardziej wpływowych osób świata! 🎾

Znalezienie się na liście, którą magazyn TIME rokrocznie publikuje już od ponad dwóch dekad, to nie lada wyróżnienie. Tenisistka stanęła u boku m.in. Pedro Pascala, Oleny Zełenskiej, Belli Hadid i Beyoncé.

Ostatnio pisaliśmy o pierwszej rakiecie Polski nie tyle z powodu jej kolejnych tytułów mistrzowskich, co wyzwania, które zainaugurowała. Iga Świątek w przerwach od treningów i turniejów chętnie oddaje się lekturowym przyjemnościom. Do jej ulubionych powieści należą kryminały Agaty Christie oraz klasyczne Przeminęło z wiatrem. Liderka rankingu WTA chce dawać czytelniczy przykład innym i zachęca do sięgania po jedną książkę miesięcznie. Robi to, dzieląc się swoimi wyborami w mediach społecznościowych i krótko je uzasadniając.

Teraz znów gościmy warszawiankę na naszych łamach z bynajmniej niesportowych względów. Sportowczyni znalazła się właśnie na liście 100 najbardziej wpływowych osób świata. Zestawienie od 1999 roku publikuje amerykański magazyn TIME. Wybór podejmowany przez jego redaktorów, wykładowców akademickich i polityków jest subiektywny, ale rządzą nim odgórnie ustalone zasady. – Wpływ to coś trudnego do zmierzenia. Szukamy ludzi, których przykład, talent albo odkrycia zmieniają otaczający nas świat. W mniejszym stopniu dotyczy to twardej siły, w większym – świata idei. Interesujemy się innowatorami takimi jak Monty Jones, naukowiec ze Sierra Leone, który opracował uprawę ryżu mogącą uratować afrykańskie rolnictwo. Albo bohaterami pokroju Garriego Kasparowa, mistrza szachowego prowadzącego samotną walkę o demokrację w Rosji tłumaczył Richard Stengel, niegdysiejszy redaktor prowadzący periodyku.

See The 100 Most Influential People of 2023 | TIME100

Iga Świątek została zauważona przez gremium TIME nie tylko ze względu na liczne sukcesy, jakie odnosi na korcie. Poza wspomnianą promocją czytelnictwa aktywnie angażuje się w zbiórki charytatywne. Rakietę, z którą wygrała French Open, oddała na rekordową licytację podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wsparła działalność Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce. Z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego przekazała również 50 tysięcy dolarów na rozwój opieki psychiatrycznej. – Dobrze mieć otwartą głowę. Jeśli potrzebujesz pomocy, zgłoś się po nią deklarowała, przyznając, że w przygotowaniach do ważnych turniejów wspiera ją psycholożka sportowa.

Kwiat Jabłoni, Maffashion i Karolina Korwin-Piotrowska w kampanii Otwartych Klatek. Apelują o zakaz prowadzenia ferm futrzarskich

Tenisistka nie pozostała również obojętna względem nadal trwającej inwazji Rosji na Ukrainę. Poza symbolicznym deklarowaniem wsparcia wraz ze swoim sztabem zorganizowała charytatywny mecz pokazowy w Krakowie. Dochód ze sprzedaży wejściówek na wydarzenie wsparł dzieci i nastolatków dotkniętych wojną. Niewiele później Iga Świątek uczestniczyła w podobnej inicjatywie – Tennis Plays for Peace. Szczególnie wymowne okazało się również zakończenie jej współpracy z marką Xiaomi, która mimo protestów wielu klientów nadal sprzedaje swoje produkty w Rosji. – Rozstajemy się po udanej współpracy i bez żadnych napięć. Wiadomym jest, dlaczego taka decyzja została podjętaoświadczyła sportowczyni w komunikacie prasowym.

Na konsekwencję Polki w krótkiej laudacji opublikowanej na łamach TIME zwróciła uwagę jej starsza koleżanka po fachu i inna wyróżniona, narciarka Mikaela Schiffrin. – Jako sportowczyni, a przede wszystkim jako człowiek, jest uosobieniem pewności siebie, którą każdy powinien naśladować. Pewności siebie wynikającej z działania, a nie ze zwykłego gadaniapisze.

Sprawdź też

Iga Świątek / fot. materiały prasowe

Na tegorocznej liście 100 najbardziej wpływowych osób świata nie ma wielu innych sportowców. Środowisko piłkarzy reprezentują Kylian Mbappé i Lionel Messi, zaś futbolistów amerykańskich – Patrick Mahomes. Poza nimi w zestawieniu figurują postacie, o których pisaliśmy już na łamach Going. MORE. Przybliżyliśmy sylwetkę modelki Belli Hadid, gdy na pokazie marki Coperni ubrała suknię ze spreju. O kontrowersyjnym miliarderze Elonie Musku wspominaliśmy przy okazji zmiany logo Twittera na… Pieseła znanego z memów. Recenzowaliśmy także film Duchy Inisherin z dostrzeżonym przez kapitułę aktorem, Colinem Farrellem i chwaliliśmy najnowszy album Beyoncé. Kto jeszcze dołożył palec pod budkę? Pierwsza dama Ukrainy, Olena Zełenska, ikona serialu Biały Lotos, Jennifer Coolidge, słynny pisarz Salman Rushdie oraz youtuber z filantropijnym zacięciem, MrBeast. Bardzo cieszy fakt, że w tak doborowym towarzystwie mamy polską reprezentantkę.

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone