Czytasz teraz
Syntezatory, tranzystory i ona – Teoniki Rożynek
Kultura

Syntezatory, tranzystory i ona – Teoniki Rożynek

Teoniki Rożynek to wszechstronna artystka dźwiękowa, która pracuje z materią muzyki elektronicznej, uzupełniając ją o klasyczne brzmienie skrzypiec i nieklasyczne elementy takie jak ASMR, sample z filmików na Youtube czy dźwięki maszyn.

HER Docs to festiwal poświęcony twórczości filmowej kobiet. Druga edycja wydarzenia odbędzie się 22-28 października 2021 roku w warszawskich kinach Kinoteka, Muranów i Elektronik oraz równolegle w dniach 22-31 października online na platformie VOD onestage.pl.

W czasie festiwalu HER Docs Teoniki Rożynek weźmie udział w rozmowie po pokazie filmu Dziewczyny z tranzystorami. Nieznana historia muzyki elektronicznej w reżyserii Lisy Rovner. Spotkanie odbędzie się 23 października o godz. 16:00 w Kinotece (projekcja filmu zaczyna się o 15) i będzie poświęcone sytuacji kobiet na scenie muzyki elektronicznej zarówno historycznie jak i współcześnie.

teoniki rożynek

Elektrodziewczyny

Wpisując się w gest amplifikowania głosów kobiet w muzyce elektronicznej, zapraszamy Was do poznania Teoniki. Wybraliśmy naszą prywatną topkę spotkań z kompozytorką, dzięki którym możecie zanurzyć się w szerokim spektrum jej aktywności. 

Prime Time

Debiut reżyserki Jakuba Piątka zdobył zainteresowanie widzów ze względu na odtwórców głównych ról – Bartosza Bielenię i Magdalenę Popławską. To historia młodego mężczyzny, który usiłuje wtargnąć na wizję w sylwestra 1999 roku, by przekazać telewidzom swoje przesłanie. Muzyka Teoniki Rożynek dodaje dramatowi psychologicznemu dodatkowej głębi – zaczynamy kwestionować intencje bohaterów, nie czujemy się pewnie z tym, co widzimy na ekranie. Ścieżkę dźwiękową doceniła kapituła 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, przyznając kompozytorce nagrodę.

Mikrokoncert na mikrozamówienie

Mikrozamówienia jest cyklem realizowanym przez Świetlicę Krytyki Politycznej w Warszawie. Jak sami mówią, to internetowa seria osobistych wypowiedzi artystów i artystek wielu dziedzin. W ramach projektu, swoją impresję pozostawiła też Teoniki, która zagrała miniaturowy koncert, którego jedynym słuchaczem była osoba odpowiedzialna za nagranie video. Znajdziemy tu zabawę kamertonami (przyrząd, który może służyć do nastrajania innych instrumentów lub terapii dźwiękiem), gitarą, wiatraczkiem i kablem nagłaśniającym. Piszę „zabawę”, bo chociaż muzyka jest grana na serio, to przyjemność z jej wytwarzania wydaje się napędzać całą improwizowaną kompozycję.

Antyfonie

Teoniki Rożynek
Teoniki Rożynek, kadr z programu Antyfonie

Przyznaję, że nie spodziewałam się, że będę wklejać na Going. MORE linków do produkcji TVP. Tymczasem program Antyfonie, realizowany dla TVP Kultura to kawał świetnej roboty włożony w to, by przedstawiać ciekawe postaci z polskiej sceny muzyki niezależnej. Znajdziemy tu wywiady z Paszką, Julkiem Ploskim, Mateuszem Rosińskim, Anatolem Malinowskim czy Gaap Kvltem. Nie zabrakło również Teoniki Rożynek, która opowiada tu o zamiłowaniu do twórczej pracy z błędem, nagrywaniu za pomocą kamieni i ziemniaków. Bonus: ujęcie kotka grającego na fortepianie. Nagranie znajdziecie tutaj.

Zobacz również
Monopoly film

Sprawdź archiwalną playlistę od Anatola TUTAJ

Wieża. Jasny Dzień.

Jedna z najciekawszych polskich reżyserek młodego pokolenia zadebiutowała filmem Wieża. Jasny dzień. Jagoda Szelc wywozi nas z dala od zgiełku miasta i zaprasza w sam środek rodzinnego dramatu. Początkowo sytuacja wydaje się jakby oswojona – niesnaski pomiędzy rodzeństwem, zazdrość o atencję, niechciane interakcje. Stopniowo coraz bardziej tracimy grunt pod nogami. Niepokojąca atmosfera, która wręcz oblepia widza, to zasługa wielu elementów. Z pewnością istotną rolę w tym procesie odgrywa muzyka. Autorstwa – oczywiście – Teoniki Rożynek. Dublując doświadczenie widza, punktem wyjścia są tu smyczki (coś, co łatwo rozpoznajemy), które ustępują miejsca elektronicznym przetworzeniom, szmerom i trzaskom.

the most satisfying music

Na koniec – skoro po prześledzeniu 4 poprzednich spotkań znamy się już nieco lepiej – jesteśmy gotowi na odrobinę intymności. Albo nawet całkiem dużo intymności. Nie mam tu na myśli „prywatności” – bo z tą mieliśmy do czynienia w przypadku mikrokoncertu. The most satisfying music to kompozycja inspirowana nurtem ASMR, która składa się z dźwięków opartych na zmysłowym dotyku. Pędzelek dotykający gąbczastej główki mikrofonu? Mmmm, tak. Razem z perkusistami Michałem Jedynakiem i Aleksandrem Wnukiem, Teoniki doprowadza nas do stanu pełnego relaksu i dźwiękowej satysfakcji, łącznie z ekstatycznym finałem. Rozsiądźcie się wygodnie, załóżcie słuchawki na uszy i pozwólcie sobie na 6 minut i 49 sekund zapomnienia.

Dowiedz się więcej o festiwalu HER Docs

Copyright © Going. 2024 • Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry strony