Czytasz
Koncert Muzyki Filmowej – spotkanie z twórczością Wojciecha Kilara

Koncert Muzyki Filmowej – spotkanie z twórczością Wojciecha Kilara

Wojciech Kilar

Wojciech Kilar stworzył muzykę do ponad stu trzydziestu filmów. Jego dzieła są znane i lubiane przez wszystkie pokolenia Polaków, a w najbliższym czasie będziemy mieć okazję usłyszeć te wybitne kompozycje na żywo. Koncert Muzyki Filmowej na Torwarze zbliża się wielkimi krokami. 

Raz dwa trzy, raz dwa trzy, raz dwa trzy… Chyba każdy z nas pamięta ten motyw ze studniówkowych prób poloneza. Nie chciałbym generalizować, ale najmłodsi zapewne kojarzą jego twórczość głównie właśnie z tą kompozycją, stworzoną do filmu Andrzeja Wajdy – „Pan Tadeusz”. Wojciech Kilar jest jednak jednym z najwybitniejszych twórców muzyki filmowej w historii naszego kraju, który stworzył niezliczoną ilość utworów. 

Urodzony na początku lat trzydziestych we Lwowie, Kilar od najmłodszych lat pobierał nauki gry na fortepianie. W latach sześćdziesiątych wraz z Krzysztofem Pendereckim współtworzył nową szkołę awangardową, a w późniejszym okresie swojej twórczości zaczął nawiązywać do tradycji ludowych i religijnych. Przez sześćdziesiąt lat aktywności zawodowej stworzył kompozycje do ponad stu trzydziestu produkcji filmowych. Najpopularniejsze z nich to oczywiście walce z ekranizacji powstałych w latach siedemdziesiątych – Ziemi Obiecanej i Trędowatej, a także wspomniany polonez, z filmowej adaptacji poematu Mickiewicza. 

Wielbiciele tego rodzaju muzyki nie mogą przegapić zbliżającego się widowiska na warszawskim Torwarze. Polska Orkiestra Radiowa, Chór Akademicki Politechniki Warszawskiej i Chór Akademicki Uniwersytetu Warszawskiego pod dyrekcją Macieja Sztora, wystąpią wspólnie na Koncercie Muzyki Filmowej, który będzie miał miejsce 9 grudnia. 

Zobacz komentarze (0)

Odpowiedz

Your email address will not be published.

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone