Oko w oko z „niebiańskim hologramem”. Jezus AI przemawia do wiernych w Szwajcarii
Sekretarz redakcji Going. MORE. Publikował lub publikuje także na łamach…
W eksperymencie Deus in Machina biorą udział goście Kaplicy św. Piotra w Lucernie. To próba połączenia świata duchowości i technologii.
Kościoły stopniowo wkraczają w erę cyfrową. Niektóre parafie zdążyły już zaopatrzyć się w elektroniczne tace, nazywane pieszczotliwie ofiaromatami, aby ułatwić wiernym bezgotówkowe przekazywanie datków. Młodzi entuzjaści porządku liturgicznego organizują wirtualne msze w środowisku gry Roblox, a Fabbrica di Pietro łączy siły z Microsoftem i przygotowuje trójwymiarową makietę Bazyliki Watykańskiej. Sami pisaliśmy też o NanoKaplicy, którą niedawno otwarto w Parafii Łacina na poznańskiej Polance. Na wszystkich zainteresowanych czeka tam nie kto inny jak sam ChatGPT. Udzieli odpowiedzi na pytania dotyczące wiary, ale będzie też przewodnikiem po świątyni.
Jezus AI w konfesjonale
Swoją cegiełkę do łączenia świata duchowości i technologii dołożyli także włodarze Kaplicy św. Piotra w Lucernie. Nowa inicjatywa ma związek z 100. rocznicą powstania Szwajcarskiego Towarzystwa św. Łukasza. Okrągły jubileusz skłonił organizację do przemyślenia tego, czym jest (i czym powinna być) wiara w XXI wieku. Tak powstała eksperymentalna instalacja artystyczna Deus in Machina, której centralnym punktem jest… Jezus AI. Przedstawiający go hologram jest wyświetlany w jednym z parafialnych konfesjonałów. Nie dochodzi tam do standardowej spowiedzi, bo byłoby to sprzeczne z obowiązującym katechizmem. Wirtualny Chrystus zachęca jednak do szczerej rozmowy i podzielenia się osobistymi dylematami moralnymi.
Model językowy naśladujący Jezusa zbudowano we współpracy z informatykami z Lucerne University of Applied Sciences. Został przeszkolony w zakresie dogmatów z Pisma Świętego i dokumentów teologicznych. Choć zaczerpnięto je z sieci, co rodzi uzasadnione pytania na temat rzetelności korpusu wiedzy, Marco Schmid, jeden z ekspertów, chwali jakość hologramu. Nie przeszkadza mu to, że część z jego odpowiedzi trąci banałem i mogłaby znaleźć się w wykładach motywacyjnych. – Cieszę się, że awatar do pewnego stopnia jawi się jako obiekt techniczny. Jednocześnie to, co mówi [Jezus AI – przyp. red], bywa również fascynujące. Jest o czym rozmawiać, jeśli chodzi o sztuczną inteligencję w kontekście religijnym – przekonuje.
Kiedy w Polsce?
Wbrew początkowym założeniom Deus in Machina nie wywołał tak wielu kontrowersji. Wierni przepytani przez Deutsche Welle przyznali, że pomógł im rozwiać wiele wątpliwości. – Zapytałem o to, jak przerwać spiralę przemocy. Usłyszałem, że poprzez modlitwę i brak szukania zemsty – mówi jeden z rozmówców. – Jezus AI był w stanie utwierdzić mnie w przekonaniu, że dobrze postępuję – wtóruje ktoś inny.
Czy Bluesky jest czarnym koniem mediów społecznościowych? Jego popularność stale rośnie!
Instalację można podziwiać w Lucernie do końca listopada. Jako że została przetłumaczona na 100 języków, wysoce prawdopodobne, że prędzej czy później trafi do innych krajów. Ciekawe, czy skusi się nią któryś z polskich kościołów.
Sekretarz redakcji Going. MORE. Publikował lub publikuje także na łamach „newonce", „NOIZZ", „Czasopisma Ekrany", „Magazynu Kontakt", „Gazety Magnetofonowej" czy „Papaya.Rocks". Mieszka i pracuje w Warszawie.