Dziś Światowy Dzień Zespołu Downa. Zobaczcie poruszającą kampanię społeczną
Sekretarz redakcji Going. MORE. Publikował lub publikuje także na łamach…
– Załóżmy, że jednak mogę – deklaruje Madison Tevlin, aktorka i aktywistka z trisomią 21. Jej przesłanie to próba emancypacji i rozbrojenia stereotypów.
Protagonistka spotu, który powstał na zlecenie włoskiej organizacji CoorDown, idzie do baru i prosi o drinka. Kelnerka patrzy na nią z politowaniem i zamiast alkoholu podaje oranżadę w szklanej butelce. Podobne sytuacje zdarzą się jeszcze kilka razy. Młoda kobieta chciała przyswoić twórczość Szekspira, ale nauczyciel proponuje jej wkuwanie elementarnych wierszyków. Myśli o przeprowadzce z domu, jednak rodzice nie traktują poważnie tych deklaracji. Łatwiej pilnować, żeby jadła z nimi posiłki i codziennie myła zęby.
Zwiększyć świadomość społeczną
A co, gdyby przyjąć, że bohaterka mogłaby wykonać każdą z rzeczy, na które nie pozwolili jej inni? Takie pytanie pada nieprzypadkowo akurat dzisiaj. 21 marca, równolegle z początkiem kalendarzowej wiosny, obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa. Jego pomysłodawca, grecki genetyk Stylianos E. Antonarakis, chciał dzięki niemu zwiększyć świadomość społeczną dotyczącą trisomii 21. chromosomu. W przypadku spotu założenie jest proste. Bywa, że niektórzy ludzie z różnych powodów – czy to z nadopiekuńczości, czy z braku dostatecznej wiedzy – traktują protekcjonalnie chorych. Arbitralnie odmawiają im prawa do podejmowania własnych decyzji.
Przeciwko stereotypom
Włosi z CoorDown zdają się rozumieć, że w niektórych sytuacjach taka troska jest wskazana. Bywa, że choroba uniemożliwia obcowanie z innymi ludźmi i utrudnia samodzielność. Wysoko funkcjonujące osoby z zespołem Downa potrafią jednak wieść w miarę normalne życie: zakładać rodziny, chodzić do pracy, rozwijać swoje pasje. Dobrze, aby nie byli skreślani na starcie tylko ze względu na generalizujące stereotypy.
Twórca Puchatka: Krwi i miodu idzie w zaparte. Rhys Frake-Waterfield buduje całe uniwersum!
Jedną z osób, której trisomia 21. chromosomu nie przeszkodziła w spełnianiu marzeń, jest Madison Tevlin. Kanadyjka stała się popularna za sprawą nagrania coveru piosenki All of Me Johna Legenda. Wideo dotarło nawet do samego artysty, a determinacji wokalistce-amatorce pogratulował także aktor Ashton Kutcher. Z czasem Tevlin weszła do telewizji. Wystąpiła w serialach Mr. D oraz Lost & Found Music Studios. Prowadziła także talk-show Who Do You Think I Am?, którego gośćmi były osobowości ze świat kultury i show-businessu.
Samospełniająca się przepowiednia
Radość z życia czerpie także 29-letnia Marta Sodano, która reprezentowała CoorDown na jednym z posiedzeń ONZ. O tym, że stereotypy utrwalane przez inne osoby potrafią podciąć skrzydła, przekonywała na długo przed nagraniem kampanii społecznej. – Odkryłam, że w psychologii istnieje koncepcja zwana samospełniającą się przepowiednią. W jej myśl nauczyciel, który uważa, że uczeń czegoś nie zrozumie, po prostu nie przekaże mu tej wiedzy. Sama czuję, że nie ma łatwych i trudnych pojęć. Zawsze istnieje prosty sposób wyjaśniania rzeczy. Złoszczę się, gdy myślę o tym, ilu rzeczy mi nie wyjaśniono – tłumaczyła. Jej słowom wtóruje Karim Bartoletti, który wyprodukował spot. – Każdego roku CoorDown wraz z partnerami kreatywnymi stara się zburzyć obraz świata osób z niepełnosprawnościami. Tym razem rzucamy światło na siłę uprzedzeń, które są nieodłączną częścią życia osób z zespołem Downa – podsumowuje.
Światowy Dzień Zespołu Downa to również świetna okazja do tego, żeby dowiedzieć się więcej o specyfice trisomii 21 chromosomu. Użytecznym źródłem może okazać się choćby półgodzinny reportaż Droga życia przygotowany przez TVN24.
Sekretarz redakcji Going. MORE. Publikował lub publikuje także na łamach „newonce", „NOIZZ", „Czasopisma Ekrany", „Magazynu Kontakt", „Gazety Magnetofonowej" czy „Papaya.Rocks". Mieszka i pracuje w Warszawie.